مدیریت ریسک به زبان ساده

قبل از شروع مطالعه لازمه بدونید سعی شده در این مطلب،مدیریت ریسک به زبان ساده و دلیل اهمیت آن توضیح داده بشه.و درباره زندگی و کسب و کار همه افراد جامعه باشه و یک سری باید ها و نباید هایی که روی زندگی داریم بحث بشه.

 

مدیریت ریسک risk management به عنوان یکی از دوازده ارکان اصلی دانش مدیریت پروژه معرفی شده. که تعریف اصلی اون توی کتاب پیکره دانش مدیریت پروژه : «کلیه فرایندهای مرتبط با شناسایی، تحلیل و پاسخگویی به هرگونه عدم اطمینان که شامل حداکثری نتایج رخدادهای مطلوب و به حداقل رساندن نتایج وقایع نامطلوب می‌باشد»

 

خب حالا مدیریت ریسک یعنی چی ؟

فرض کنیم قصد رفتن به یک سفر از قم به اهواز رو داریم. توی فصل زمستان که بارش شدید برف رو هم توی برخی مناطق داشتیم و بعضی از جاده ها کاملا بسته شده و برخی از اونها ترافیک سنگین و تصادفات شدید گزارش شده.

مدیریت ریسک یعنی ما همه راه هایی که میتونیم این مسیر را تا مقصد بریم بررسی کنیم و با توجه به احتمال هایی که وجود داره به هر مسیر یه نمره ای بدیم. بر اساس اینکه نمره هر مسیر بالاتر بود ریسک و خطر اون مسیر بیشتره. و به همین ترتیب کمترین نمره و مسیری که کمترین خطر رو داره انتخاب و حرکت کنیم.

 

مدیریت ریسک چه جاهایی کاربرد دارد ؟

توی هر بخش از زندگی یا کسب و کار که ما بیش از یک انتخاب داریم مدیریت ریسک کاربرد داره و باید بهش اهمیت بدیم.

انتخاب مصالح برای پروژه، انتخاب پیمانکار برای ساخت، انتخاب نوع و مدل لباس ها از فروشنده عمده برای مغازه، انتخاب تجهیزات فنی لازم برای مکانیکی، انتخاب خودرو بمنظور خرید، انتخاب هدیه برای یک دوست و انتخاب همسر برای زندگی و…

اغلب ما در زندگی دنبال این هستیم که باید چه کاری را انجام دهیم. در صورتی که مهمتر از این موضوع دانستن کارهایی که نباید انجام بدهیم است.

خیلی وقت ها پیش اومده که کاری رو انجام دادیم و بعد با پشیمونی بسیار زیاد به این موضوع فکر کردیم که چرا باز این کارو انجام دادم ! پس یک لیست از کارهایی که نباید انجام دهید داشته باشید.

همیشه ریسک ها ثابت نیست و در طول دوره های مختلف ممکنه یک ریسک خاص بالا یا پایین باشه. خرید دلار در یک زمان میتونه ریسک باشه و در یک زمان دیگر نه سود زیادی هم داشته باشه.

داشتن پول نقد ممکنه در یک زمان خاص ریسک بالایی داشته باشه و در یک زمان به نفع شما باشه.

نگهداری پول نقد در زمان رونق اقتصادی و بالا رفتن قیمت ها ریسک بسیار بالایی رو داره. ولی در زمان رکود اقتصادی و همزمان با کاهش تقاضا در ایران و جهان داشتن پول نقد باعث میشه طی چند ماه آینده سود های خوبی رو داشته باشید.

 

همین الان که این مطلب رو دارم مینویسم در تاریخ 1399/01/07 که جهان بدلیل شیوع ویروس کرونا دچار رکود شدیدی شده. البته در صورتی که کرونا هم نبود تا نهایتا ده ماه آینده قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شاهد همین رکود اقتصادی می بودیم.

مدیریت ریسک و لیست کارهایی که نباید انجام بدهیم رو فراموش نکنیم …!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *