اقتصاد، بورس و سرمایه گذاری ما

تاثیرات اقتصاد، بورس و سرمایه گذاری ما بریکدیگر:

در چند دهه قبل حتی دوره پهلوی اقتصاد ایران بر اساس نفت و بازرگانی اداره میشد و سود های خوبی هم نصیب فعالان این حوزه میکرد.

اقتصاد نفت و بازرگانی یعنی دولت نفت میفروخت و دلار را وارد کشور میکرد و مردم هم با تاسیس مغازه ها و کمک همان دلارهای دولتی ( چه به صورت سود بانکی چه ایجاد تقاضا ) از هم جنس میخریدند و اقتصاد با همین شکل به اینجا رسید.

اما لازم است بدانیم آن دوره گذشته و پایه اقتصاد دچار تغییرات گسترده ای شده.

دوره تاسیس واحد ها و مجتمع های تجاری به پایان رسیده و دوران دیجیتال آغاز شده است. البته به این جمله به صورت صفر و صد نگاه نکنید، ممکن است یک واحد تجاری در یک نقطه خوب کار کند.

در حال حاضر اگر در سه حوزه فعالیت داشته باشید سود خوبی میکنید.

حوزه انرژی (نفت و مخصوصا گاز)، کشاورزی و حوزه برندینگ.

طی دوران کرونا قیمت جهانی نفت به شدت افت کرد. ولی شاهد افت قیمت در گاز نبودیم، دلیل آن قراردادهای بلند مدت گاز با قیمت ثابت است. ولی شما در هر جای جهان اراده کنید بشکه های نفت به سوی شما سرازیر میشود.

در صورتی که شما صاحب مقداری سرمایه هستید برای استفاده از آن سه راه بیشتر ندارید.

یا محتاطانه عمل میکنید و آن را در بانک میگذارید، یا خودتان با پول کار میکنید و یا پول را به فرد دیگری میدهید که برای شما کار کند.

در بازار پیش رو شما نباید به هرفردی اعتماد کنید. اگر شخصی طی سالهای گذشته سود خوبی به شما میداد دلیل نمیشود در بازار پیش رو بتواند به همان شکل عمل کند.

حتما به حوزه فعالیتی که سرمایه خود را در آن قرار میدهید دقت کنید.

داخل بازار سرمایه هم به این نکته دقت کنید. در صورتی که به دید میان مدت قصد سرمایه گذاری دارید حوزه های ذکر شده سرمایه گذاری مطمِئن تری نسبت به بقیه حوزه ها است.

حتما در نظر داشته باشید حوزه گاز فقط شامل پالایشگاه ها (#نوری #زاگرس #بوعلی) نمیشود. بلکه شرکت هایی که از گاز استفاده میکنند هم سود خوبی نصیب سهامداران خود میکند.

به عنوان مثال حوزه فولاد و سیمان از گاز بسیار ارزان قیمت استفاده میکنند. و مزیت رقابتی زیادی در سطح جهان دارا هستند.

بازهم عرض میکنم دیدگاه خاکستری به مطلب داشته باشید ممکن است شرکتی در بین این حوزه ها باشند ولی بخاطر مدیریت ضعیف عملکرد بدی داشته باشند. و شرکت دیگری هم خارج از این حوزه ها باشند ولی عملکرد و سودآوری خوبی داشته باشند.

به عنوان مثال در ریزش اخیر سهام های #زاگرس و #نوری #کویر #سصفها را مشاهده کنید که عملکرد خیلی خوبی داشتند.

علیرضا بهرامی نسب

1399/11/06

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *